Säg hej till William: Specialist International Exchange på medlemsservice
William har en unik relation till SAMI – han är nämligen både medlem och anställd på medlemsservice. Han har därför en särskild inblick och förståelse för vad artister och musiker behöver och vill ha, och arbetar alltid utifrån det perspektivet – både inom sin egen organisation och mot andra aktörer i branschen.

Vad är dina fokusområden?
-Jag föreläser om SAMI, upphovsrätt och musikindustrin i musikutbildningar och för musiker i olika sammanhang. Samtidigt träffar jag artister, musiker och företag för att försöka kartlägga vad vi på SAMI kan göra bättre. Under den senaste tiden har jag också träffat olika aktörer inom musikbranschen för att hitta nya sätt att säkerställa en effektiv och träffsäker import av metadata och information som behövs för oss i vårt arbete.
William hanterar dessutom den inkomna upphovsersättningen, går igenom spellistor och ser över line-up, så att rätt personer får betalt när deras musik spelas.
Vad finns det för mål i ditt arbete?
-Jag jobbar för att öka förståelsen kring kollektiv rättighetsförvaltning och upphovsrättsskydd. Jag försöker öka viljan hos artister och musiker att själva påverka och engagera sig i sin bransch. Artister och musikers möjlighet att kräva betalt för sin prestation vid offentligt framförande bygger på lagstiftning, och då behöver vi fler som engagerar sig för att nå förändring, utveckling och en fortsatt hållbar bransch.
Som sångare och gitarrist i bandet Great Park Avenue har William alltid velat engagera sig mer i musikbranschen och arbeta på ett mer operativt sätt för att förändra villkoren. Därför kändes det helt rätt för honom att arbeta på SAMI. -Det bästa med att jobba på SAMI är känslan av att man faktiskt kan göra skillnad om man vill. Jag känner att jag jobbar för en väldigt bra sak, och det är viktigt för mig.
Vad tycker du om att göra när du inte jobbar?
-Det finns en massa saker som jag tycker om att ägna mig åt på fritiden, men fritid är hårdvaluta när man både jobbar på SAMI och har ett band, så oftast blir det att läsa, skriva, lyssna på musik och göra musik, utöver att hänga med nära och kära förstås.
Tack William för ditt viktiga arbete!
William musiktipsar!
-Jag tipsar om låten ’Trust Me’ av det svenska bandet ’The Exorcist GBG’.