Janne Schaffer med SAMI i Europaparlamentet för samtal om ersättning till musiker
Den svenska legenden Janne Schaffer har tillsammans med SAMI:s jurist Lise varit på Europaparlamentet i Bryssel för att bli intervjuad på ett event anordnat av AEPO-ARTIS. I samtalet om ersättning till musiker pratade Janne bland annat om hur viktigt det är att musiker kan försörja sig på sitt yrke.
Idag får artister ersättning för streaming genom sina royaltyavtal med skivbolagen, men musiker som medverkat på en inspelning får ingen ersättning när ens låtar streamas på exempelvis Spotify. Det finns dock ett undantag; när en inspelning blir över 50 år gammal har musikerna rätt till 20 procent av skivbolagets intäkter. Denna form av ersättning heter tilläggsersättning och omfattar alla typer av intäkter som skivbolaget har, även streaming.
Musiker ska kunna dra nytta av förlängd skyddstid
Tilläggsersättningen infördes när skyddstiden för inspelningar och musikers prestationer förlängdes från 50 till 70 år, och det är SAMI som ansvarar för att samla in och betala ut den. Beslutet om att ge musikerna 20 procent av skivbolagens intäkter gjordes av EU med syfte att musikerna skulle dra nytta av förlängningen av skyddstiden. Vi tycker förstås att det är bra att musikerna får ersättning men att den ska börja redan vid dag ett – man ska inte behöva vänta 50 år.
– Många musiker som har rätt till tilläggsersättning finns inte längre kvar hos oss och fick aldrig veta vilket värde som deras prestationer tillerkändes av EU. Om vi tar ABBA:s Ring Ring och Honey Honey som exempel är det bara jag som lever i dag av studiomusikerna, säger Janne Schaffer.
Janne Schaffer om att musiker måste kunna försörja sig
Under Janne Schaffers samtal med den finska Europaparlamentarikern Maria Guzenina lyftes hans långa och breda karriär både som soloartist och musiker fram. Janne Schaffer spelar på över 5 000 titlar och dessa har streamats över 10 miljarder gånger – och han turnerar fortfarande.
– Jag har varit lyckligt lottad men tänker ofta på mina medmusiker och de uppoffringar som de behövt göra genom alla år. Det måste också vara möjligt för den unga generationens musiker att försörja sig, det är mycket svårare i dag att leva på musiken.
Artister som har royaltyavtal med ett skivbolag har enligt EU-reglerna rätt till sin royalty även efter 50 år, men de får ingen tilläggsersättning. Men förutom att införa tilläggsersättningen införde EU en viktig regel som innebär att skivbolagen efter 50 år inte har rätt att göra avdrag från artisternas royalty, det vill säga avdrag för förskott eller andra avräkningar. Detta brukar kallas för “cleanslate”-bestämmelsen.
SAMI administrerar tilläggsersättningen
SAMI har i decennier byggt upp sin databas som innehåller information om vilka musiker som spelar på vilka låtar. Att all data stämmer är av största vikt för att vi ska kunna betala ut rätt tilläggsersättning. Vi uppmanar er därför att stämma av er diskografi i SAMI-appen eller på Mina Sidor för att se så att allt är korrekt. Det gäller särskilt åren 1963 till 1973 som vi arbetar med att betala ut tilläggsersättning för just nu.
Gör som Janne Schaffer: kolla igenom din diskografi och se även om någon av dina medmusiker saknas på någon inspelning. Om du hittar något som är felaktigt eller saknas, hör av dig till medlemsservice@sami.se.