SAMI tecknar nytt samarbetsavtal med turkiska Muyorbir
SAMI har undertecknat ett nytt bilateralt avtal med den turkiska utövarorganisationen Muyorbir. Avtalet stärker det globala nätverket för rättighetsförvaltning och innebär att både svenska och turkiska utövare nu får bättre möjligheter till ersättning när deras musik spelas i respektive land.
Det nya avtalet innebär att SAMI kan samla in och betala ut ersättning till svenska artister vars musik används i Turkiet – samtidigt som Muyorbir får möjlighet att göra detsamma för sina medlemmar i Sverige.
– Internationella samarbeten för utväxling av ersättningar är en av våra främsta prioriteringar i vårt arbete för artister och musiker. Vi ser fram emot ett långsiktigt och konstruktivt samarbete med Muyorbir, säger Martina Andersson, chef för Juridik och Internationella Relationer på SAMI.
SAMI har idag avtal 73 avtal med utövarsällskap världen över och arbetar kontinuerligt för att stärka det globala skyddet för utövares rättigheter.
Om avtalet
Det nya avtalet med systerorganisationen Muyorbir omfattar musik som spelas i radio och tv, och som framförs för allmänheten till exempel i butiker, restauranger och hotell (så kallad bakgrundsmusik). Avtalet gäller musikanvändning från 2025 och den första utväxlingen av ersättningar förväntas kunna ske under 2026.