Meny
    sami.se » Nyhet »
  • SAMI utbildar framtidens styrelseledamöter i musikbranschen

Idag öppnar ansökan till ännu en omgång av SAMI:s styrelseprogram – en utbildning som syftar till att utbilda artister och musiker så att de i framtiden kan påverka sin egen bransch. Nytt för i år är ett utvidgat program där utbildningen genomförs i både Stockholm och Göteborg. Det ska ge fler medlemmar möjlighet att delta och dra nytta av programmet. Utbildningen är öppen för SAMI-medlemmar och kommer att hållas under sex tillfällen under hösten.

Deltagarna kommer att få fördjupade kunskaper inom följande områden:

  • Musikbranschens aktörer – vem gör vad och varför finns de?
  • Styrelsearbete – så funkar det
  • Verksamhetsutveckling
  • Ekonomi och juridik
  • Musikens politik och mediehantering
  • Metoder för genusarbete i en organisation

– Vi är mycket glada över att kunna utvidga utbildningsprogrammet och erbjuda utbildningen till ännu fler den här gången. Genom att erbjuda möjligheten i både Stockholm och Göteborg vill vi öka tillgängligheten för att locka ännu fler engagerade medlemmar. Det är viktigt att fler artister och musiker får kunskap om styrelsearbete och verksamhetsutveckling, för att kunna ta en aktiv roll i att påverka och utveckla framtidens musikbransch, säger Stefan Lagrell, vd på SAMI.

Om SAMI:s styrelseprogram
SAMI genomför utbildningen för sina medlemmar i syfte att ge artister och musiker chansen att vidareutbilda sig inom styrelsekunskap, demokrati i musikbranschen och hur de kan påverka framtiden i sin egen bransch.

Sökande ska gärna ha intresse för att engagera sig i framtida styrelsearbete inom ideella och fackliga organisationer, eller i SAMI och liknande verksamheter i musikbranschen. SAMI erbjuder plats för 30 deltagare i Göteborg och lika många i Stockholm. Urvalet görs med hjälp av de sökandes cv och argumentation om varför de vill gå utbildningen.

Utbildningen omfattar sex heldagar under hösten och startar den 8 september i Stockholm och den 10 september i Göteborg. Sista ansökningsdag är den 31 maj.

Läs mer och anmäl dig här