Mouna Esmaeilzadeh: "Musik är ett otroligt kraftfullt verktyg."
Mouna Esmaeilzadeh, mer känd som Dr. Mouna, är läkaren, hjärnforskaren och entreprenören som delar med sig av sin expertis till det svenska folket genom sina inslag från morgonsoffan i TV4 Nyhetsmorgon. 2018 debuterade hon i Sommar i P1 och berättade om sitt liv och sin forskning inom neurovetenskap och MedTech. SAMI har pratat med henne om betydelsen av musik för vår hälsa, och hur vi kan använda musik för att må bättre i vår vardag.
:format(webp))
Hon är känd för sin kunskap om den mänskliga hjärnan, men något som de flesta inte vet är att Mouna Esmaeilzadeh även har ett stort musikintresse. Hon har bland annat gått på Stockholms Musikergymnasium och sjungit tillsammans med den legendariske tenoren Luciano Pavarotti på hans sista konsert i Sverige. För henne är musik det vackraste som finns, näst efter kärlek. Som hjärnforskare förklarar hon för oss varför vi känner så starkt för just musik.
Vad händer i hjärnan när vi lyssnar på musik?
– Hjärnan boostas både anatomiskt och kemiskt. Så när vi lyssnar på musik, och än mer när vi spelar musik, får vi ett fyrverkeri av elektriska signaler i nästan hela hjärnan. Att lyssna på musik kan ses som bra hjärngympa, men att faktiskt sjunga eller spela ett instrument kan ses som ett ordentligt träningspass och gör att praktiskt taget hela hjärnan aktiveras och lyser upp.
På Karolinska Institutet forskade Esmaeilzadeh på hjärnans belöningscentrum, där kemikalien dopamin verkar. Dopamin utlöser känslor av eufori, njutning och kärlek och associeras starkast till aktiviteter som exempelvis sex.
:format(webp))