Hugo Söderberg: ”Svaret var ganska tydligt – jag ville skriva låtar”
För bara några år sedan var planen glasklar: Hugo skulle bli jazzsaxofonist. Idag är det i stället låtskrivandet som står i centrum. Med rötterna i vispop, svensk retropop och trubadurtradition skapar han musik om livet, ensamheten, kärleken och allt däremellan. Nu tilldelas han Gärdestadstipendiet 2025. För SAMI berättar han om vägskälet som förändrade allt, inspirationen från Ted Gärdestad och drömmen om att få möta publiken ute på vägarna.
:format(webp))
Ett eget sound med en välbekant klang
När Hugo ”Månstråle” Söderberg beskriver sin musik återkommer han gång på gång till ärlighet. Låtarna kretsar kring mänskliga erfarenheter, stora känslor och vardagliga ögonblick, och även om lyssnare ofta drar paralleller till Ted Gärdestad är det inget han ser som en motsättning till sitt eget uttryck.
– Jag skriver ärliga låtar om livet, ensamhet, kärlek och allt däremellan. Jag hämtar inspiration från det mesta jag hör, men jag upplever att jag har format ett eget sound som är jag.
– Många tycker att mina låtar påminner om Ted Gärdestad, och det håller jag med om. Jag bär stolt den låtskrivartraditionen vidare och är glad att min musik för tankarna till honom.
Det intressanta är att Ted faktiskt inte var en självklar referens från början.
– Jag hade aldrig lyssnat på Ted när jag skrev min första svenska låt för ungefär tre år sedan. Min pappa sa då: ”Du låter som Ted!” Så jag sökte upp hans musik och har varit ett stort fan sedan dess. Idag är han en av mina allra största inspirationer och idoler.
En oväntad väg bort från jazzen
Musiken har länge varit en självklar del av Hugos liv, men under flera år såg framtiden helt annorlunda ut än den gör idag.
Du gick från jazzsaxofon till att skriva egna låtar. Hur gick det skiftet till?
– Från det att jag började spela saxofon i högstadiet och ungefär fem, sex år framåt var jag i princip helt säker på att jag skulle bli jazzsaxofonist.
Drömmen tog honom hela vägen till musikhögskolan Conservatorium van Amsterdam, men någonstans mellan föreläsningar, repetitioner och livet i den nederländska huvudstaden började någonting förändras.
– Jag bodde på en liten båt i hamnen tillsammans med en kompis. Mot slutet av terminen åkte jag hem nästan varje dag så fort skolan var slut för att skriva texter och komponera på gitarren.
När han senare tog en paus från utbildningen, flyttade hem till Sverige och bodde ensam i en stuga på Österlen fick han tid att känna efter vad han faktiskt ville.
– Tanken var att jag skulle öva saxofon ordentligt, men också skriva låtar. Efter tre månader där bestämde jag mig för att inte åka tillbaka till jazzskolan.
Beslutet växte fram ur en enkel fråga.
– När jag flyttade från Sverige fick jag ett viktigt perspektiv. Vad gör jag helst om jag är helt själv? Svaret var ganska tydligt – jag ville skriva låtar.
Känslan av att ha hittat hem
För Hugo blev livespelandet snabbt mer än ett sätt att framföra musiken – det blev ett kvitto på att han var på rätt väg.
– Första gången jag fick spela och sjunga min egen musik inför en publik var en fantastisk känsla. Bland det bästa jag har varit med om. Jag kände direkt att jag hade hittat hem och att det här var vad jag ville göra resten av livet.
Sedan dess har scenen blivit en viktig plats för utveckling.
– Att spela live har varit en helt avgörande del i att hitta mitt uttryck. Både jag och min musik har vuxit enormt genom de ögonblicken.
Livet och nerven i musiken
Även om Hugo beskriver sitt uttryck som föränderligt finns det vissa byggstenar som alltid följer med.
Du säger att du håller på att hitta ditt sound. Hur skulle du beskriva det idag?
– Mitt sound utgår från mig. Det kan skifta från dag till dag och från låt till låt, men grunden ligger i vispop, svensk retropop och trubadurtradition.
Under de senaste åren har han också kommit fram till att låtarna trivs allra bäst i ett större sammanhang.
– En viktig insikt jag har landat i är att min musik gör sig bäst när den spelas av ett band, gärna live. Det är då man verkligen fångar livet och nerven i musiken.
Drömmen väntar ute på vägarna
Framtidsplanerna är tydliga. Det är inte studios, listplaceringar eller stora visioner som han pratar mest om. I stället återkommer han till mötet med publiken.
Vad ser du mest fram emot i din musikaliska resa framöver?
– Att få komma ut på vägarna och spela för människor!
Svaret är kort, men sammanfattar samtidigt det som verkar vara kärnan i Hugos drivkraft. Efter resan från jazzutbildningen i Amsterdam, via den ensamma stugan på Österlen och fram till dagens låtskrivande handlar nästa kapitel om att ta musiken dit den hör hemma: ut till publiken.